نوآوری اجتماعی چیست؟

0 2,186

همه ما در سیستم‌هایی زندگی می‌‎کنیم که شامل کره زمین، محیط زیست، مناطق، شهرها، همسایگان و در نهایت خانواده‌هایمان می‌شود. ما سیستم‌هایی مثل دولت، سیستم قضایی، آموزشی، سلامت، اقتصادی، حمل نقل و .. را درست کردیم تا به ما کمک کنند.

افراد زیادی از سیستم‌هایی که ساختیم بهره‌مند شده‌اند اما برخی بیرون ماندند، و آسیب پذیر شدند. فقر، بی سرپناهی، اعتیاد، بیکاری و تبعیض بخشی از این آسیب‌هاست.

سیستم‌های طبیعی ما نیز به طور جدی آسیب دیده است. گونه‌های در معرض خطر، از بین رفتن تنوع‌های زیستی، تخریب لایه اوزون و … همه نمونه‌هایی از تخریب سیستم‌های طبیعی است.

سیستم‌های ما مشکلات پیچیده‌ای را ایجاد کرده و اگر می‌خواهیم ما و سیاره خودمان بقا داشته باشیم و پیشرفت کنیم، نیازمند راه‌حل‌های جدید و بدیعی در سیستم هستیم.

نوآوری اجتماعی نتیجه کار سنجیده عده‌ایی است که تلاش می‌کنند تغییرات مثبتی را در ریشه‌های این مشکلات ایجاد کنند.

نوآوری اجتماعی فرآیند، محصول یا برنامه‌ایی است که عمیقا در نحوه کارکردن سیستم تغییراتی را ایجاد می‌کند. تغییراتی که موجب کاهش آسیب پذیری مردم و محیط زیست  می‌شود.

به عنوان یک نتیجه از نوآوری اجتماعی مثبت، توانایی بسیاری از عناصر سیستم برای مقابله با چالش‌های آینده افزایش پیدا خواهد کرد.

در گذشته کانادا چالش‌هایی با نوآوری اجتماعی داشته است. می‌توان به طرح RDSP یا همان registered disability savings plan که این امکان را به افراد معلول می‌دهد تا هنگام رسیدن به سنین بالا استقلال مالی داشته باشند. یا طرح سلامت عمومی که هدف آن تضمین بهداشت و درمان رایگان برای همه شهروندان است، اشاره کرد.

این نوآوری‌ها بقدری جز فرهنگ کانادایی هستند که ما به سختی چشم‌انداز، نوع تفکر و فعالیت‌هایی که این موارد را به ثمر نشاندند را شناسایی میکنیم و میبینیم. اما این نوآوری‌های همینطوری اتفاق نیافتاده‌اند. حتی معرفی خیلی از این نوآوری‌های به اندازه چالش‌هایی که قصد حل آنها را دارند، دشوار بوده است.

خوشبختانه افراد و گروه هایی در سرتاسر جهان وجود دارند که خود را در ایجاد و حمایت از نوآوری های اجتماعی متعهد کرده اند،آنها مشارکت های جدیدی را با تعداد زیادی از افراد و سازمان های خصوصی و عمومی جامعه ایجاد می کنند.

برای دیدن نوآوری‌های واقعی ما نیازمند تغییرات در همه مقیاس‌ها هستیم. تغییر در سطح فردی، در سطح سازمانی برای مقایس شبکه‌ای، قانونی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی. نگاه مردم به سیستمی هایی که در آن زندگی میکنند دقیق‌تر شده و باهم کارمی‌کنند تا به جامعه و سیاره ما کمک کنند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.