بازاریابی دیجیتال چیست؟

0 1,447

مقدمه:

فرقی ندارد به فکر راه اندازی کسب  و کار خانگی یا خانوادگی هستید یا برای یک شرکت بزرگ کار می کنید. نیاز به مهارت های ارتباط آنلاین با مشتریان از نیازهای اساسی کسب و کار در این دوره است و این سرعت  تحولات در کسب و کار، بازاریابی را بخش اساسی از هر تجارت می کند.

وقتی که در مورد بازاریابی آنلاین صحبت می کنیم، درواقع صحبت از ترویج کسب و کار به صورت آنلاین با استفاده از انواع کانال ها بازاریابی است. این کانال ها عبارتند از موتور‌های جستجو، شبکه‌های اجتماعی، ویدئو، ایمیل و تبلیغات بصری(بنری).

مشتری‌ها امروز در سراسر این کانال ها حضور دارند. بازاریابی آنلاین یعنی  پیدا کردن راه هایی برای حضور آنلاین در لحظات مناسب برای جذب مشتری. اینترنت راه خرید محصولات و خدمات توسط مردم را تغییر داده است و اکنون، با تلفن های هوشمند این تجربه به صورت همه گیر در همه جا حضور دارد. این موضوع مشتری را مسئول و در گیر فرآیند خرید می کند. مشتریان به منابعی دسترسی دارند که میتوانند برای تحقیق بین گزینه ها، مقایسه گزینه ها،  اشتراک گذاری آنچه که پیدا کرده اند اقدام کنند و همه  اینها صورت دیجیتال و اغلب همزمان اتفاق می افتد.

شکل قبلی بازاریابی در حال باختن قافیه به رقیب آنلاین خودش است. چاپ و مطبوعات چاپی رو به افول است مردم تلویزیون های سنتی خود را رها کردند و دنبال سرویس های VOD مانند Netflix هستند. حواسمان به گوشی هوشمندمان است و وقتی در حال قدم زدن در خیابان هستیم حتی از تبلیغات محیطی  در کنار ایستگاه اتوبوس نیز غافل می شویم. سرویس های پخش موسیقی آنلاین مانند spotify جایگزین رادیو شده است و شما برای جلوگیری از اختلال در دریافت خدمات این سرویس ها هزینه هایی برای دسترسی نامحدود به آنها پرداخت می کنید. صفحات زرد مجله‌ها با سرویس هایی مثل Google Local و Yelp جایگزین شده است که کاربران و  مصرف کننده در آن به راحتی به دیدگاها و نظرات سایر افراد دسترسی دارد و میتوانید حتی تصاویر کسب و کارها را ببیند.

حتی هنگام خرید از مغازه های سنتی مردم گوشی های خود را بر روی بارکد‌ها نگه می‌دارند تا قیمت ها را مقایسه کنند و تصمیم بگیرند که آنلاین خرید کنند یا نه! و این جا همان جایی است که بازاریابی وارد می‌شود. به عنوان یک کسب و کار، شما باید در طول سفر یک خریدار حضور داشته باشید.  بازاریابی آنلاین گاهی  بسیار شلوغ است برای تمرکز بیشتر بر روی آن باید سه نوع رسانه کلی در بازاریابی دیجیتال که مورد استفاده شماست را بررسی کنیم:

 • رسانه پولی Paid media
 • رسانه که مالکش هستید Owned media
 • رسانه که بدست آوردید Earned media
بازاریابی آنلاین

رسانه های پولی شامل هر چیزیست که برای آن هزینه پرداخت می کنید، کانال هایی مانند Google AdWords، تبلیغات پولی در شبکه های اجتماعی مانند فیسبوک وهمچنین تبلیغات بنری از جمله آنهاست.

رسانه های متعلق به شما کانال‌های مانند وب سایت شما، لیستی ایمیل مشتریان شما و یک وبلاگ با خواننده فعال را شامل می شود.

رسانه کسب‌شده (بدست آمده)، دنیای رسانه های ارگانیک است. حساب های شبکه های اجتماعی شما، لینک به شما در سایر وبلاگ ها و مقالاتی که درباره شما نوشته شده است، کانال های رسانه های به دست آمده را تشکیل می دهند.

تمام این کانال ها همپوشانی دارند درست همانطور که کاربران در مواجهه با آنها همپوشانی دارند و ممکن است از طریق همه یا بخشی از آنها با شما آشنا شده باشند. در مجموع کانال های این سه نوع رسانه، بازاریابی آنلاین را می‌سازند.

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که واژه بازایابی آنلاین (Online Marketing) را شنیده باشید شاید هم با واژه بازاریابی دیجیتال یا دیجیتال مارکتینگ (Digital Marketing) مواجه شده باشید، آیا این دو باهم متفاوت هستند؟ شاید بهتر باشد برای درک این تفاوت پای واژه بازاریابی اینترنتی (Internet Marketing) را به وسط بکشیم.

بازاریابی اینرنتی

وقتی از اینترنت مارکتینگ صحبت می کنیم  به فعالیت ها و ابزارهایی اشاره میکنیم که برای انجام اهداف خود  مثلا رسیدن پیام ما به مشتریان است، نیازمند استفاده از بستر اینترنت هستند، تعدادی از ابزارهایی که در زیر مجموعه بازاریابی اینترنتی قرار می گیرند:

 • وب سایت (website)
 • سئو (SEO)
 • تبلیغات کلیکی PPC
 • شبکه های اجتماعی
 • ایمیل مارکتینگ E-mail Marketing

بازاریابی اینترنتی یا همان Online Marketing مهمترین زیر مجموعه بازاریابی دیجیتال است هرچند اشتراکات زیادی باهم دارند اما در بازاریابی دیجیتال ملاک صرفا آنلاین بودن بستر نیست، مثلا پیامک های تبلیغاتی نیز در دسته بازاریابی دیجیتال قرار میگیرند در صورتی که در دسته بازاریابی آنلاین قرار نمیگیرند.

پس بازاریابی دیجیتال چیست؟ در ادامه تعریف جامع تری از بازاریابی دیجیتال ارائه خواهد شد اما قبل از آن باید بدانیم بازاریابی دیجیتال مفهموم گسترده تری را شامل می شود و واژگانی مانند Internet Marketing در زیرمجوعه آن قرار میگیرد. ابزارهایی مانند تبلیغات دیجیتال (Digital Advertising)، پیامک، تبلیغات تلویزیون، رادیو و … همه این ها در زیر چتر بازاریابی دیجیتال قرار میگیرد. در این میان ابزارها و کمپین هایی که برای اجرای آنها از بستر اینترنت استفاده میشود را در تعریف online marketing میگنجانند.

در زیر میتوانید مقایسه جستجوی سه واژه internet marketing , Digital marketing , emarketing را مشاهده کنید.

بازاریابی دیجیتال چیست؟

بازاریابی دیجیتال از حدود 2 دهه قبل در زیر مجموعه مباحثی مثل بازاریابی تبلیغات و مدیریت بازاریابی مطرح بوده است اما با گشترش زیرساخت های فنی و فناوری اطلاعات و همچنین همگانی شدن اینترنت، این مفهوم طی سال های گذشته بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته و اکنون جز دانش های تخصصی به شمار می آید.

وقتی از بازاریابی دیجیتال صحبت میکنیم در واقع در مورد استراتژی ها، فعالیت ها و ابزارآلاتی صحبت میکنیم که برای رساند پیام ما به مشتریانمان، بازاریابی محصولات و خدمات ما در بستر دیجیتال استفاده و انجام می پذیرد.

طبیعی است با پیشرفت فناوری، تبلیغات از فضاهای آفلاین مانند روزنامه ها و مجلات کاغذی به سمت تبلیغات در شبکه های اجتماعی مجازی و موتور های جستجو برود. در زیر ابزارها و تاکتیک های بازاریابی دیجیتال را که HubSpot لیست آنها را آماده کرده با مختصر توضیحی می آوریم، در آینده در مورد هر یک از ابزارها و تاکتیک ها به صورت کامل مطلب منتشر خواهد شد و شما میتوانید در همین بخش به انها دسترسی داشته باشید:

ابزارآلات و امکانات:

 •   بازاریابی توسط موتورهای جستجو (SEM) [شامل ترافیک ارگانیک و خریداری شده]
 •   بهینه سازی برای موتورهای جستجو (سئو)
 •   بازاریابی محتوا (Content Marketing)
 •   بازاریابی درونگرا (Inbound Marketing)
 •   بازاریابی شبکه های اجتماعی (Social Media Marketing)
 •   استراتژی محتوا (Content Strategy)
 •   تبلیغات بر اساس کلیک (PPC)
 •   اینفلوئنسر مارکتینگ (Influencer Marketing)
 •   تبلیغات بنری (Banner Advertising)
 •   ایمیل مارکتینگ
 •   بازاریابی موبایل (Mobile Marketing)
 •   تبلیغات پیامکی (SMS Advertising)
 •   بازاریابی از طریق همکاری در فروش (Affiliate Marketing)
 •   تولید محتوا
 •   بازاریابی ویروسی دیجیتال (Digital Viral Marketing)

در مورد تفاوت ها و هریک از این ابزارآلات به تفصیل در آینده نوشته منتشر خواهد شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.