استراتژی کسب و کار

0 2,274

در مطلب قبلی که در مورد استراتژی بازاریابی دیجیتال بود اشاره شد که برای درک بهتر استراتژی بازاریابی آنلاین آن را به سه استراتژی جداگانه تقسیم می کنیم، در این مطلب به بررسی استراتژی کسب و کار (Business Strategy) خواهیم پرداخت، در استراتژی کسب و کار به بررسی 4 موضوع زیر می پردازیم:

  1. بیانه ماموریت Mission Statement
  2. اهداف سازمانی Organizational objective
  3. ارزش پیشنهادی Value Proposition
  4. ارائه آسانسوری Elevator Pitch

توجه به این چهار عنصر در ساخت استراتژی کسب و کار به ما کمک میکند دو استراتژی برند و بازاریابی را با تمرکز ایجاد کنیم. اما قبل از شروع باید با چند سوال از داشتن حداقل شرایط مطمئن شویم:

  • آیا کسب و کار شما اصلا دیجیتال هست؟ 
  • ساختار و زیر ساخت لازم را بازاریابی دیجیتال را دارید؟
  • آیا اقدامات آنلاین شما با فرآیند های موجود شما همخوانی دارد؟
  • آیا زمان کافی برای رسیدگی به استراتژی خود صرف میکنید؟

یکی از بزرگترین چالش‌های بازاریابی آنلاین الزام برای بروز بودن همیشگی همه چیز در آن است، در واقع فقط در صورت درک عمیق از کسب و کار اون هم از ابتدای کار میتوانیم استراتژی موثری ایجاد کنیم. این درک از کسب و کار پیش نیاز یک تصویر کلی است Big Picture که موثرترین مسیرها را شناسایی کنیم.

برای شروع یک فایل pdf ابتدایی را برای نوشتن 4 عنصر استراتژی کسب و کار آماده کردم که می توانید آن را دانلود کنید و با توجه نوع کسب و کار خود آن را تکمیل کنید.

دانلود فایل PDF استراتژی کسب و کار

میتوانید در این کاربرگ جزئیات بیشتری در هر بخش وارد کنید اما پیشنهاد من ساده نگه داشتن استراتژی است، باید توانید هر موقع لازم شد به آن مراجه کنید و بدون گیج شدن آن را برای دیگران توضیح بدهید.

نمونه کاربرگ استراتژی کسب و کار

خوب حالا باید این جدول را چطور پر کنیم؟ اولین مورد بیانیه ماموریت است.

بیانیه ماموریت چیست؟

جمله ایی است که به صورت خلاصه آنچه را انجام می‌دهید بیان می‌کند. خوب مشخصه که این جمله احتمالا ممکنه مبهم به نظر برسه اما باید در عین حال جامع و دربرگیرنده تمامی فعالیت شما باشد. شما از بیانیه ماموریت خود باید بگونه ایی استفاده کنید که همه اهداف زیر کنترل آن باشد.

حداقل باید سه هدف داشته باشید اما ویژگی این اهداف باید دقیقا همان چیزی باشد که موجب دوام کسب و کار شماست و در واقع هویت برند شما را خواهد ساخت. در مرحله بعد باید ارزش پیشنهادی برای هر یک از اهداف را مشخص کنید. اینکه اصلا چرا در این بازار حضور دارید؟ چه چیز یا شاید چیزهایی کسب و کار شما را منحصر به  فرد می‌کند؟ چرا کسی باید شما را به رقیبانتان ترجیح دهد؟ تو بهترین حالت یک یا نهایتا دو ارزش پیشنهادی برای هر یک از اهدافتان انتخاب کنید.

ارائه آسانسوری:

ارائه آسانسوری کمک می‌کند به صورت خلاصه فکر کنید، همیانطور که میدانید بازاریابی دیجیتال پر مملو از کانال های ارتباطی است، درواقع داشتن که ارائه آسانسوری کوتاه باعث می شود نگاهی از بالا به کسب و کارتان داشته باشد.

در مطلب بعدی در مورد استراتژی برند برای تکمیل استراتژی بازاریابی آنلاین صحبت خواهیم کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.