استراتژی بازاریابی دیجیتال

0 1,252

ذات بازاریابی آنلاین سلف سرویس است یعنی شما به راحتی میتوانید وارد آن شوید و به راحتی از تنوع بی نهایت کانال های ارتباطی برای برقرار ارتباط آنلاین با مشتریان خود استفاده کنید.

ارزش و اهمیت حضور آنلاین کسب و کارها بسیار واضح و بدیهی است اما صرف داشتن علاقه برای حضور در کانال های بازاریابی کافی نیست! شاید دلیل بسیاری از شکست های کسب و کارها در اجرای برنامه های بازاریابی دیجتال خود نه تنها ضعف آنها در کانال ها نیست بلکه مشکل در یک مرحله قبل تر و در عجله برای استفاده از این فرصت هاست. عجله ایی که صاحبان کسب و کارها را در ساخت یک استراتژی اولیه و مناسب دچار مشکل میکند.

اولین و اصلی ترین نکته در ایجاد یک استراتژی بازاریابی دیجیتال توجه به بازگشت سرمایه است. یک استراتژی اختصاصی کسب و کار خودتان. خوب پس بدون گذاشتن وقت کافی در برای ایجاد استراتژی بازاریابی دیجیتال نه تنها فرصت استفاده از این موقعیت عالی یعنی حضور و ارتباط آنلاین با مشتریان را از دست خواهید داد، حتی ممکن است از کسب و کار خودتان هم عقب بمانید.

 استراتژی بازاریابی دیجیتال چیست؟

بازاریابی آنلاین یا همان بازاریابی دیجیتال واقعا چتری گسترده است که برای داشتن درکی جامع، بهتر است استراتژی بازاریابی آنلاین را به سه استراتژی متمایز زیر تقسیم بندی کنیم، استراتژی که شامل کسب و کار شما، مشتریان و بازاریابی شماست.

  • استراتژی کسب و کار Business Strategy
  • اتستراتژی برند Brand Strategy
  • استراتژی بازاریابی Marketing Strategy

برای داشتن یک استراتژی بازاریابی دیجیتال یکپارچه اول از هرچیزی باید در سطح بالایی طرح کسب و کار (Business model) خود را بشناسید.

مواردی مثل اینکه میخواهید در بازار به چه شکلی شناخته شوید در واقع اینکه از برند و نام شما چه استنباطی شود، بازار واقعی شما چیست و کیست؟ آیا مشتریان مد نظر شما از تکنولوژی و ابزارهای آنلاین استفاده میکنند؟ و اینکه قصد ورود به کدام کانال ها را دارید؟

داشتن یک استراتژی روشن و دقیق، باعث تمرکز شماست و وقتی کانال های جدید بازاریابی پیدا می کنید به عنوان یک نقشه راه به کمک شما خواهد آمد. دقت داشته باشید هیچ راه حل کلی و استراتژی که برای همه کسب و کارها جواب دهد وجود ندارد. هر کسب و کاری باید استراتژی مختص خودش را ایجاد کند.

با این توصیف پس منطقی است که استراتژی بازاریابی آنلاین کسب و کارهای گوناگون باهم متفاوت باشد. اما تمرکز همیشه بر روی ایجاد ارزش مشترک است. منظور از ارزش مشترک جایی است که اهداف مشتریان شما با اهداف کسب و کار شما همپوشانی پیدا میکند. تمامی استراتژی بازاریابی شما باید با داشتن ذهنیت ارزش مشترک ایجاد شود. برای یک لحظه فراموش کنید محصول یا یا خدمتی میفروشید، و به جای آن ذهنتان را اینگونه تطبیق دهید که در حال فروش یک تجربه هستید. تجربه ایی که شامل فعالیت‌های مختلفی است که به مشتریان نشان میدهد واقعا به آنها اهمیت میدهیم که این خود بهترین شیوه برندسازی است.

در ادامه مطالب که به بررسی دقیق تر استراتژی های سه گانه در استراتژی بازاریابی دیجیتال پرداختیم باید در همه مراحل این ارزش مشترک که تجربه مشتری است را در ذهن داشته باشیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.